Roboty spawalnicze w szerokich dziedzinach przemysłu na dobre wyparły już klasyczne spawarki. Różnica między nimi a klasycznymi spawarkami polega przede wszystkim na możliwościach technicznych. Z robotem spawalniczym w krótkim czasie osiągnąć można o wiele więcej i to przy stosowaniu trudniejszych w obróbce materiałów. Wielu właścicieli firm zajmujących się fachowo spawalnictwem zastanawia się nad tym, czy lepiej jest kupować roboty spawalnicze zupełnie nowe fabrycznie, czy też lepiej jest zaoszczędzić i nabyć produkt „z drugiej ręki”. Wiele zależy od tego, od jakiej osoby decydujemy się odkupić sprzęt, czy jest ona warta zaufania.
Jeśli mamy nabyć źle działające roboty spawalnicze, na których naprawę – o ile będzie to jeszcze możliwe – trzeba będzie wydać fortunę, to już lepiej odłożyć nieco więcej funduszy i kupić produkt zupełnie nowy fabrycznie i z gwarancją, że wszelkie parametry pracy zostaną zachowane. Wielu inwestorów i właścicieli obiektów przemysłowych po zakupie używanych robotów zgodnie przyznawało, że za pieniądze włożone w naprawy oraz cenę robota „z drugiej ręki” mogłyby wystarczyć na kupno zupełnie nowego robota spawalniczego najnowocześniejszej generacji, a czasem nawet dwóch. Koszty napraw bywają bezlitosne.
Nowe roboty na długi czas eksploatacji
Najpraktyczniej do szerokich działań spawalniczych warto kupować roboty wraz z celą, która służy operatorowi za dyskretne miejsce pracy, nieco odcięte od wszystkiego, co znajduje się na zewnątrz. Wszelkie roboty spawalnicze z celą poleca się do przedsiębiorstw oraz fabryk, gdzie urządzenia spawalnicze używane są na bieżąco w ciągu całego dnia roboczego. Celę łatwo można zamontować na terenie hali. Na dużych halach przemysłowych znaleźć się może nawet kilkanaście takich cel z maszynami spawalniczymi. Każda z nich jest miejscem wykonywania pracy poszczególnego pracownika. W razie konieczności można taką celę rozmontować i zaaranżować w innym miejscu. Istnieją także cele z robotami spawalniczymi, które mogą przenosić się samoistnie, dzięki dołączonym kołom z mechanizmami przesuwania się.
Jak kupować, by nie stracić?
Przede wszystkim, trzeba patrzeć na rok fabrycznej produkcji robota. Roboty spawalnicze projektowane i wykonywane poniżej pewnej daty są już przedsięwzięciem dość ryzykownym. Najlepiej kupować jest roboty spawalnicze wyprodukowane nie wcześniej, niż przed 2008 rokiem.