Roboty montażowe przy konstrukcji pojazdów mają ogromne znaczenie. To od nich zależy stan techniczny produkowanego samochodu, ponieważ ręka ludzka nie jest w stanie zamontować i scalić ze sobą trudnych do połączenia elementów, nierzadko wykonanych z wysokiej jakości blach i metali. Odwiedzając fabrykę SKODY w czeskiej Pradze, doskonale widzimy, że szeroko pojęta technologia światowa na dobre zagościła już w krajach środkowej Europy. Roboty montażowe odpowiadają bowiem nie tylko za łączenie ze sobą poszczególnych elementów, ale także za efektowną ich obróbkę oraz nadawanie określonego kształtu.
Każde wycięcie w blasze przeznaczonej na zewnętrzną część samochodu ma swoje uzasadnienie i znaczenie. Roboty montażowe na produkcji samochodowej sterowane są numerycznie. Wyposażono je w szereg dźwigni oraz udźwigów w sprawny sposób przenoszących nawet najcięższe elementy. Większość elementów uzupełniających wnętrze samochodu przed montażem jest przekazywane na halą produkcyjną za pomocą taśmy. Praca odbywa się w sektorach, dzięki czemu każda strefa odpowiada za montaż innych elementów. Dzięki temu wszystko idzie sprawnie i każdy rzeczowo wypełnia swoje obowiązki.
Od ogółu do szczegółu
Roboty pozwalają na szeroką precyzję w łączeniu poszczególnych elementów. Jeden robot odpowiadać może za łączenie elementów zewnętrznych, do obowiązków innego z kolei należeć będzie dokręcenie kół pojazdu oraz skontrolowania ustawienia jego podwozia. Roboty montażowe stosowane na co dzień w motoryzacji są urządzeniami niezwykle inteligentnymi. Kompletowanie wyposażenia jednego samochodu trwa na hali produkcyjnej kilka godzin. Jeszcze kilkanaście lat temu o tak szybkich i usprawnionych możliwościach technicznych można było sobie jedynie pomarzyć.
Najpopularniejsze roboty montażowe w dziedzinie motoryzacji
Najlepsze rozwiązanie techniczne z tej dziedziny jeszcze przed nami, ale dziś warto zwrócić uwagę na marki przede wszystkim azjatyckie. To one obecnie nadają ton prowadzenia wśród wszystkich maszyn dostosowanych do funkcjonowania w środowiskach produkcyjnych. Wystarczy wymienić takich potentatów jak PANASONIC, IGM, OSAKA, DELL, FORBUILD, SIEMENS, OMRON i wiele innych, czekających też w kolejce na zdobycie sławy totalnej.