Kontrowersje wokół robotyzacji linii produkcyjnych

robotic arms in a car plant

Robotyzacja linii produkcyjnych z jednej strony kojarzy się z niewiarygodnym wręcz postępem cywilizacyjnym i rozwojem nowoczesnych technologii, z drugiej z kolei może stanowić zagrożenie dla ludzi, którzy przez nią tracą możliwość wykonywania swojej pracy. Obie strony mają swoje racje, jednak warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście postęp może sprawić, że pogorszy się sytuacja ludzi pracujących, przede wszystkim, w branży przemysłowej.

Podniesienie kwalifikacji

Oczywiście, że wprowadzenie maszyn na linię produkcyjną sprawia, że można zatrudnić znacznie mniej pracowników, bo ich pracę z powodzeniem zastąpi robot, którego nie zmęczy ani nie znuży powtarzanie wciąż tych samych czynności. Oczywiście taka maszyna raczej nie może pracować bez nadzoru ludzi. Dlatego firmy decydują się na doszkalanie swoich pracowników, aby ci mogli obsługiwać skomplikowane i zaawansowane maszyny. Oprócz osób nadzorujących pracę ważni są także kontrolerzy stanu technicznego maszyn. Można powiedzieć, że maszyny nie tyle zabierają ludziom pracę, a sprawiają, że pojawiają się nowe możliwości rozwoju dla pracowników przemysłowych.

Praca niekorzystna dla zdrowia

Praca na linii produkcyjnej to jedna z cięższych i niezbyt korzystnych dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego aktywności. Z reguły polega ona na wykonywaniu takich samych czynności non stop przez kilka godzin dziennie. O ile z początku pracownik z reguły jest zmotywowany do pracy, to po jakimś czasie jego motywacja spada. Powtarzanie wciąż tych samych czynności przez długi okres czasu jest niekorzystne dla zdrowia, zwłaszcza, jeśli pracownik przez dłuższy czas pracuje w tej samej pozycji. Dobrze więc, jeśli taka praca jest zastępowana przez roboty, dzięki czemu ludzie mogą robić coś innego.

Bezpieczeństwo produktu

Praca na linii produkcyjnej wykonywana przez ludzi, nawet najbardziej doświadczonych, nigdy nie będzie wykonana w stu procentach tak dokładnie jak ta wykonana przez maszyny. W przypadku produkcji niektórych elementów, każdy najdrobniejszy szczegół ma znaczenie, a do jego wykonania najlepiej sprawdzą się właśnie maszyny. Często ten drobny szczegół może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania danego produktu, dlatego właśnie powtarzalną i skupioną na detalach pracę najlepiej jest powierzyć maszynie.