Robotyzacja linii produkcyjnej w Polsce

Industry 4.0 concept . Man hand holding tablet with performance check screen software and automate wireless Robot arm in automobile smart factory background.

Roboty przemysłowe to bardzo ważny element wyposażenia linii produkcyjnej. Ich obowiązkiem jest odciążyć ludzi od trudnej i wymagającej dużo siły pracy fizycznej. Celem wprowadzenia robotów przemysłowych jest także redukcja kosztów pracy oraz chęć rozwoju i wprowadzania usprawnień na linii produkcyjnej.

Liczne zalety wprowadzania robotów przemysłowych do pracy przedsiębiorstwa sprawiają, że coraz więcej polskich firm decyduje się na robotyzację swoich linii produkcyjnych. W związku z tym, że na liniach produkcyjnych wykonywane są powtarzalne i dokładne ruchu to istnieje konieczność ciągłych modernizacji. Zaletą wdrażania linii produkcyjnych jest również możliwość manipulowania nimi, zwłaszcza przy produkcji elementów o złożonych kształtach.

Wady i zalety wprowadzania robotów przemysłowych

Pomimo tego, że wiele światowych przedsiębiorstw ma kłopoty gospodarcze, to w Polsce bardzo dużo przedsiębiorstw pragnie ulepszyć przebieg produkcji w swoich firmach i inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mogą w tym pomóc. Tego rodzaju inwestycje, jeśli są dobrze przemyślane, wiążą się zazwyczaj nie tylko z powiększeniem liczby produkowanego towaru, ale także ze wzrostem jakości produktu, który powstaje w efekcie produkcji. Niestety, istnieją także bariery, które uniemożliwiają wprowadzanie w przedsiębiorstwa innowacyjnych urządzeń. Podstawowym minusem jest koszt urządzeń, który w perspektywie krótkoterminowej może okazać się wyższy niż pensje pracowników.

Automatyzacja linii produkcyjnych – inne urządzenia

Innymi, bardzo powszechnie, używanymi w branży przemysłowej narzędziami są przetwornice częstotliwości, nazywane także falownikami.Umożliwiają one płynną zmianę szybkości obrotowej różnego rodzaju silników elektrycznych, układów wentylacyjno – klimatyzacyjnych, jak i również chłodniczych. Innymi słowami, przetwornice częstotliwości  znajdują zastosowanie we wszelkich urządzeniach, które nie potrzebują ciągłej pracy na najwyższej mocy, a podłączone do prądu bez zastosowania urządzeń takich jak przetwornice częstotliwości, marnotrawią energię przez znaczną część czasu swojego działania. Głównym przeznaczeniem takich przetwornic jest generowanie oszczędności.