Pracownie wzornictwa przemysłowego na wyższych uczelniach technicznych wymagają zastosowania najnowocześniejszych narzędzi, dzięki którym projektowane formy przemysłowe są w stanie nabrać określonego kształtu oraz struktury. Studenci jako prace zaliczeniowe nieraz robią obiekty z materiałów wymagających pokrycia dodatkowej warstwy ochronnej, która sprawi, że element nie tylko będzie trwalszy pod względem technicznym, ale również będzie nad wyraz efektownie się prezentował.
Lakierowanie ręczne nie pozostawia tak profesjonalnego wrażenia jak lakierowanie maszynowe i każdy, kto choć raz zobaczył tą różnicę na własne oczy – dobrze o tym wie. Roboty lakiernicze pod kątem technicznym opracowane są w ten sposób, by pracować w zamkniętych pomieszczeniach. Najlepiej jest umieszczać je w zamkniętych i wietrzonych kabinach, skąd odbiera się elementy poddane lakierowaniu. Przebywanie człowieka w kabinie, gdzie emitowane są szkodliwe środki chemiczne w postaci lakieru nie jest wskazane. W kabinach możliwe staje się także natychmiastowe chłodzenie lakierowanego na gorąco elementu i po kilku chwilach jest on już gotowy do tego, by zabrać go z powierzchni roboczej maszyny.
Konstrukcja robota lakierniczego
Jest oparta na klasycznych zasadach mechaniki. Na pierwszy rzut oka już przyciąga jego charakterystyczna, aluminiowa obudowa. Zastosowanie aluminium jako obudowy robotów lakierniczych ma ogromne znaczenie. Lekkie ramię maszyny porusza się niezwykle lekko, sprawnie i z dbałością o to, aby lakier dotarł do wszystkich powierzchni wymagających pokrycia warstwą ochronną. Po zakończonym procesie lakierowania obudowę łatwo się konserwuje i oczyszcza z wszelkich zanieczyszczeń powstałych w czasie pracy. Konstrukcja robota lakierniczego oparta jest na połączeniach zintegrowanych kabli, umieszczonych w przelotowym nadgarstku. Takie rozwiązanie daje pewność optymalnego działania maszyny.
Montaż w dowolnym miejscu
Sprzęt lakierniczy nowej generacji został zaprojektowany tak, by można było montować go w dowolnie wybranym miejscu i w wybranym elemencie architektury, w której wnętrzach przyjdzie nam pracować. Tak więc, nowoczesne roboty lakiernicze montować możemy bezpośrednio przy ścianach, sufitach, w rogach ścian, w podłogach.