Roboty pomiarowe z systemem IM to inaczej projektory cyfrowe, które można stosować w każdej niemal dziedzinie. One same umiłowały sobie działanie w zakresie mechaniki i przemysłu. Tam sprawdzają się najlepiej. Technologia IM, w oparciu o którą działają projektory cyfrowe, jest niezwykle dokładna. Nie da się do niej porównać skuteczności zabiegów stosowanych za pomocą tradycyjnych urządzeń pomiarowych. Urządzenie daje możliwość automatycznego gromadzenia wszelkich danych pomiarowych, a także przygotowywania raportów kontrolnych. To bardzo wszechstronne rozwiązania. Dokonując pomiarów z pomocą systemu IM operator ma pewność, że nie popełni żadnego błędu i że wskazana wartość będzie optymalna.
Skąd się wziął system IM?
System IM inaczej nazywany jest systemem błyskawicznego pomiaru, a jego skrót wziął się z angielskiej nazwy Instant Measurement System. Urządzenia zaopatrzone w tę technologię są w stanie sprawnie zastąpić cały szereg tradycyjnych narzędzi do pomiaru, do których zaliczyć możemy kontorografy, suwmiarki, mikrometry, mikroskopy, maszyny badające wartość współrzędnych oraz urządzenia optyczne. Z pomocą projektorów dokonamy więc pomiarów wartości, jakie posiadają sprężyny, elementy tłoczone, tworzywa sztuczne, pierścienie, koła zębate, butelki, zaślepki oraz gwinty. Teraz dokładnie widać, dlaczego ta technologia jest z tak dużą chęcią wykorzystywana przy pracy w przemyśle artykułów metalowych oraz ślusarskich.
Czas pomiaru oraz parametry
Roboty pomiarowe z programem IM pozwalają na zmierzenie setek elementów, z jakimi przyjdzie nam się zetknąć w czasie pracy. Dokładność jest wzorowa. W prosty sposób zmierzymy profile, przygotować można na ich podstawie ważne analizy GD&T, wszelkie dane importować można do programów komputerowych typu CAD, odpowiedzialnych za projektowanie przestrzenne i działających wespół z zautomatyzowanym oprogramowaniem.
Zalety trudne do przeoczenia
Dzięki dokładnościom pomiarowym na robotach technologii IM skorzystało wiele branż. Najwięcej zawdzięcza jej branża motoryzacyjna oraz mechaniczna. Nie od dziś wiadomo, że elementy wyposażenia maszyn wszelkiego rodzaju wymagają dokładności w projektowaniu poszczególnych elementów. Dzięki skutecznie przeprowadzanym pomiarom i analizom każdy wybrany gwint pasuje do tworzonych otworów i śrub.