Rozbudowana produkcja artykułów z tworzyw sztucznych sprawiła, że coraz częściej do wytwarzania nowych elementów stosowane są maszyny. Popularnie nazywane są wtryskarkami. Na rynku znajdziemy wielu producentów oferujących wtryskarki, ale tylko nieliczni z nich zasługują na nasze pełne zaufanie. Roboty przemysłowe przystosowane do tego, by wykonywać kształty i elementy z tworzywa sztucznego zajmują bardzo dużo miejsca na halach produkcyjnych. Ich praca polega na przetwarzaniu komponentów pod wpływem ciepła na wzorowo zaprojektowanych maszynach.
Znane wtryskarki wyposażone zostały w dwa typy napędów. Pierwszym z nich jest napęd ECO. Stosuje się tam pompę zmiennego wydatku, dzięki czemu podczas pracy urządzenia w żaden sposób nie cierpi środowisko naturalne. Seria SUPER ECO dodatkowo została wyposażona w serwotor. Oba te napędy pozwalają także zaoszczędzić złoża energetyczne przy bardzo intensywnej pracy. Urządzenia nowej generacji w formie wtryskarek zachowują na tyle płynne ruchy, że coraz częściej wsparcie siły ludzkiej w praktyce okazuje się mało potrzebne.
Każda wtryskarka prezentuje inny typ pracy
Przedsiębiorstwa sprzedające i udostępniające wtryskarki na szeroką skalę uświadamiają konsumentów, że nie da się za pomocą jednej wtryskarki stworzyć całego szeregu odmiennych elementów. Oto przykłady. Z serii High Speed wytwarza się produkty charakteryzujące się cienkimi ścianami, a także przyspieszonym cyklem produkcji. Seria Two Colors pozwala na pracę z dwoma dyszami wtrysku. Dzięki temu możliwa jest więc praca z dwoma komponentami o odmiennej barwie. W urządzeniu z serii PCV wytwarzają się wyłącznie elementy z polichlorków vinylu. Seria PET odpowiada z kolei za produkcję butelek wraz z dołączonymi do nich nakrętkami. Jest najczęściej stosowana w branży spożywczej oraz kosmetycznej.
Oszczędność plus niska cena tworzą unikat
Za pierwsze atuty tych maszyn producenci w pierwszej kolejności wymieniają energooszczędność. Napędy naprawdę pracują tak, aby w nadmiarze nie obciążać konstrukcji maszyn. Ważna jest także ochronna obudowa. Nowy sprzęt w postaci wtryskarek nabywa się z trzyletnią gwarancją. To niezwykle korzystne rozwiązanie, zwłaszcza, że za premierowe włączenie maszyny wraz ze szkoleniem wcale się nie płaci.