Roboty przemysłowe w przemyśle drukarskim

Stitched Panorama

Duże urządzenia do druku formatowego w przemyśle drukarskim bez wątpienia uznać można za roboty. Są one sprzętami niezwykle inteligentnymi, a współdziałanie i wpływ człowieka często ogranicza się jedynie do przesłania pliku roboczego, z którego następnie dokonywany jest wydruk. Rynek sprzętów przeznaczonych do drukarni wielkoformatowych jest przeogromny. Roboty przemysłowe wykonują wydruki na różnych rodzajach materiału, nie tylko na klasycznym papierze. W ten sposób powstają przecież reklamy i dowolne formy graficzne na folii, meshach, siatkach, tworzywach sztucznych. Każda maszyna, obecna w wielkoformatowej drukarni, odpowiada za wydruki na odmiennym rodzaju materiału.

Do tego doliczyć trzeba jeszcze rozbudowane plotery frezujące, które w ciągu dosłownie paru chwil są w stanie wydrukować dowolnie zaprojektowany obiekt ze styropianu. Właśnie za pomocą tego typu urządzenia wykonuje się wszelkiego rodzaju szyldy reklamowe oraz formy przestrzenne mające być zarazem symbolami logo. Plotery tego typu mają charakter termiczny i pracują pod wpływem emitowanego ciepła.

Inne plotery przemysłowe

Inne plotery frezujące mogą mieć działanie bardzo wszechstronne. Ich praca umożliwia wycinanie wymyślnych kształtów także ze szkła, bakelitu, miękkich metali, mosiądzu, a także aluminium. Największa z możliwych precyzja wycięcia poszczególnych elementów swoją skuteczność zawdzięcza cyfrowym sterownikom, a także precyzyjnym przekładniom śrubowym. Na uwagę zasługują także laminatory. Stosuje się je w sytuacjach, gdy wydruk wymaga dodatkowego usztywnienia oraz ochrony. Laminaty wykorzystywane w maszynach dają możliwość uzyskania tekstury matowej lub błyszczącej, ale o tym już decyduje sam klient. Regulowana szczelina robocza sprawia, że laminowaniu poddać można dowolny wydruk, nawet ten najbardziej rozległy i o formacie niestandardowym.

Parki technologiczne

Wszystkie urządzenia stosowane w drukarniach wielkoformatowych tworzą swoiste parki technologiczne. Z uwagi na nieprzerwany tryb pracy każdego dnia, w trosce o zadowolenie klientów zgłaszających się z projektami, uczula się, aby sprzętom organizować w miarę regularne kontrole. Dzięki nim można w porę zorientować się, które części wymagać będą wymiany.